سردرود پایتخت تابلو فرش دستباف جهان ارسال دیدگاه

سَردْرود یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است که در بخش مرکزی شهرستان تبریز واقع شده‌است.

نام محلی شهر سردرود، «سردری» میباشد که قدمت آن به هزاره اول قبل از میلاد، دوران حکومت «ساردور دوم» از پادشاهان دوره امپراطوری «اورارتو» برمی‌گردد. شهری که در جنوب غربی شهر تبریز و در 10 کیلومتری این شهر قرار دارد.

ورودی شهر سردرود
ورودی شهر سردرود

از دیرباز هنرمندان بی‌مثال این شهر در رنگرزی و بافت تابلو فرش های دستباف، باعث شده اند تابلو فرش دستباف این شهر شهرت جهانی داشته باشد و این شهر یکه تاز عرصه تابلو فرش دستبافت باشد.

امروزه با ورود متخصصین برنامه نویس و حوزه IT شهر سردرود به عرصه این هنر صنعت، این هنر اصیل شکل جدیدی به خود گرفته و امکان بافت طرح های نفیس در قالب نقشه های کامپیوتری (به صورت عددی) را برای بافندگان شهرهای مختلف فراهم آورده است.

این شهر شبیه یک کارگاه بزرگ تولید تابلو فرش دستباف است. در جای جای این شهر طراحان ماهر فتوشاپ و برنامه نویس ها پشت کامپیوتر، رنگرزهای فوق العاده ماهر در پشت اجاق های رنگرزی، کارگاه های مجهز به دستگاه چله کشی، آهنگرهای مشغول ساخت دار های تابلو فرش، بانوان سخت کوش مشغول گلوله کردن نخ ها، کارگاه هایی که توسط خبره ترین استادکاران بافندگی اداره می‌شود، کارگاه های نخ و نقشه ، نمایشگاه های متعدد دائمی تابلو فرش دستباف و ده ها صنف دیگر که در این شهر تولیدگر مشغول چرخاندن چرخ های هنر صنعت تابلو فرش دستباف در سطح جهانی می‌باشند.

پیشنهاد می‌کنم این شهر که پایتخت تابلو فرش دستباف جهان میباشد را از نزدیک مشاهده کنید.

 

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *